Koniec współpracy z Czerniachowskiem?

Szefowie Klubów Radnych tworzących suwalską Radę Miejską prawdopodobnie spotkają się dzisiaj by przedyskutować sprawę zawieszenia umowy partnerskiej z miastem Czerniachowsk.

Wczoraj do Prezydenta Suwałk skierowana została interpelacja Jacka Roszkowskiego z klubu PiS, który wskazał, że w obliczu rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę, zawieszenie umowy z miastem położonym w Obwodzie Kaliningradzkim byłoby wyrazem sprzeciwu wobec mordowania ludzi na Ukrainie, wyrazem braku zgody na łamanie praw człowieka oraz brutalnego zwalczania opozycji w Rosji.

Zdaniem Jacka Roszkowskiego umowa nie powinna być realizowana do czasu odzyskania należytej godności ludzi mieszkających w Rosji.

Reakcja Prezydenta Miasta na tę interpelację nastąpiła kilka godzin później, ale wydane oświadczenie wskazało dalej idące działanie: prezydent Suwałk ogłosił, że chce rozwiązać umowę z rosyjskim miastem.

-Prezydent Suwałk nie wyobraża sobie dalszej współpracy z miastem partnerskim Czerniachowsk w Obwodzie Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Współpraca ta została nawiązana w 2009r i potwierdzona uchwałą Rady Miejskiej w Suwałkach w 2012 roku. W rzeczywistości już od kilkunastu miesięcy tej współpracy nie prowadzono – czytamy w komunikacie ratusza. – Zdaniem Czesława Renkiewicza, Prezydenta Suwałk również współpraca z miastem Wołkowysk na Białorusi powinna być zawieszona.

Zdzisław Przełomiec poinformował nas dziś rano, że podjął już kroki zmierzające do spotkania przedstawicieli poszczególnych ugrupowań. (bo)

Facebook Comments Box