Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Marek
Gość

Błąd na błędzie. Po pierwsze, nie “suwałczan” , ale “suwalczan”. To jest uzus językowy. Wprawdzie norma rzeczywiście nakazywałaby używanie formy “suwałczan”, jednak w języku utrwaliło się to drugie. Podobnie jak z “Suwałk”, a nie “Suwałek” (tak powinno być zgodnie z zasadami). I to zostało przez językoznawców zaakceptowane.
Po drugie – nazwy mieszkańców miast zawsze piszemy małą literą (w przeciwieństwie do mieszkańców państw). Zatem “suwalczan”, nie “Suwalczan”.

red
Gość

SJP: “Mieszkaniec Suwałk to suwałczanin, mieszkanka Suwałk to suwałczanka. Dla mieszkańców Suwalszczyzny język polski nie ma odrębnej nazwy. W razie potrzeby można używać tych samych nazw, co dla mieszkańców Suwałk, ale wtedy należy pisać je wielką literą. Podsumujmy więc: w Suwałkach mieszkają suwałczanie, a na Suwalszczyźnie – Suwałczanie.”
Pisownia wielką literą, w odniesieniu do mieszkańców miasta, wynika z naszego szacunku do nich, szanowny Panie. Mam nadzieję, że moje wyjaśnienie jest dla Pana satysfakcjonujące. Ogromnie żałuję, że lokalne media nie posługują się poprawną polszczyzną i utrwalają w Suwałczanach złe nawyki językowe.
Z należytym szacunkiem
Bogda Orzechowska

Marek
Gość

Kompletna bzdura. Radzę pójść do jakiejś porządnej szkoły, ją skończyć, a potem brać się za dziennikarstwo. To, powtarzam, klasyczny uzus językowy. Taki jak “Suwałk”, a nie “Suwałek”. A może jednak “Suwałek”, co?