Prezes Sądu Okręgowego grozi procesem o zniesławienie

Prezes Sądu Okręgowego w Suwałkach, sędzia Jacek Sowul, wydał oświadczenie w związku z publikacją jednej z ogólnopolskich stacji telewizyjnych, w której sugerowano, że wydany przez niego wyrok uchylający orzeczenie Sądu Rejonowego w Suwałkach w tzw. sprawie KOD-u, był „na zamówienie publiczne lub za potencjalny awans”.

W oświadczeniu opublikowanym na głównej stronie suwalskiego Sądu Okręgowego czytamy:

(…) zawarte w tym programie sugestie i wręcz stwierdzenia jakoby wydał wyrok na zamówienie publiczne lub za potencjalny awans, są kłamliwe i hańbiące dla rzetelności dziennikarskiej. Godzą też w wizerunek Sądu Okręgowego w Suwałkach, a także podważają zaufanie do całego Wymiaru Sprawiedliwości.

Prawdą jest, iż pod koniec marca 2017r. doszło do przypadkowego spotkania na prywatnej uroczystości, pomiędzy Panem Ministrem Łukaszem Piebiakiem, a sędzią Jackiem Sowulem, jednakże Prezes Sądu Okręgowego w Suwałkach kategorycznie zaprzecza, aby w trakcie tego spotkania były poruszane tematy służbowe oraz orzecznicze. (…)”

W ocenie Prezesa Sądu Okręgowego w Suwałkach, tezy przedstawione w audycji mogą wyczerpywać znamiona przestępstwa z art. 212 § 2 kk czyli zniesławienia dokonanego za pomocą środków masowego komunikowania. Kodeks karny przewiduje za ten czyn trzy możliwe kary: grzywnę, karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności do 1 roku.

Ze względu na treść publikacji, Prezes Sądu Okręgowego rozważa podjęcie stosownych kroków prawnych wobec autora wyemitowanej audycji.

Po dzisiejszym wyroku Sądu Okręgowego głośno komentowano kwestię wiosennego spotkania sędziego z jednym z wiceministrów sprawiedliwości. Prawomocnie uniewinniony Piotr Łopaciuk zapytany został przez jednego z dziennikarzy, czy w jego opinii publikacja informacji o spotkaniu suwalskiego sędziego z wiceministrem sprawiedliwości miała wpływ na wyrok dzisiejszy wyrok.

– Nie mam na to żadnych dowodów, ale osobiście nie mam żadnych wątpliwości, że tak właśnie było – stwierdził. 

 

(red)

Facebook Comments Box
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mit
mit
30/10/2017 08:11

Wystarczy tylko powołanie do zawodu . Przecież cuda się zdarzają !!!. Ludzie mówią , że będzie ciekawie , śmieszniej i jeszcze gorzej.

jacwing
jacwing
01/11/2017 10:55

jaki minister taki prezes

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x