Uchwały Rady Gminy Szypliszki oceni Wojewódzki Sąd Administracyjny

Wojewoda Podlaski zakończył trwającą miesiąc analizę trzech tzw. uchwał deklaratoryjnych Rady Gminy Szypliszki podjętych 7 listopada br.  w sprawie przekształcenia publicznych szkół podstawowych z placówek sześcioletnich w ośmioletnie. Wojewoda  jako organ nadzoru we własnym zakresie nie może już wydać stosownych rozstrzygnięć nadzorczych.

– Z uwagi na stwierdzone uchybienia Wojewoda Podlaski w najbliższym czasie skieruje skargi do WSA w stosunku do 3 uchwał – informuje rzecznik prasowy Wojewody Anna Idźkowska. – W sprawie 4 uchwały, dotyczącej Publicznej Szkoły Podstawowej w Kaletniku decyzja jeszcze nie zapadła.

Z nadesłanego do naszej redakcji komunikatu wynika, że do WSA trafią  skargi dotyczące uchwał w sprawie Publicznej Szkoły Podstawowej w Becejłach, w Słobódce i w Jasionowie. Dwie spośród tych placówek prowadzi na podstawie umowy z Gminą jedna z lokalnych fundacji – mowa o szkołach w Jasionowie i Becejłach.

Ta ostatnia placówka formalnie istnieje, ale faktycznie – nie działa. Jak pamiętają nasi Widzowie, szczególnie ci z gminy Szypliszki, 4 wrześniadzieci przybyłe na rozpoczęcie roku szkolnego zastały placówkę zamkniętą. Prokuratura Rejonowa w Suwałkach od dwóch miesięcy prowadzi w tej sprawie postępowanie.

7 listopada Rada Gminy Szypliszki podjęła uchwały, w których dokonała m.in. zmian w obwodach szkół. Obwód szkoły w Słobódce zwiększono o miejscowości wcześniej przynależące do obwodu szkoły w Becejłach, a becejlański obwód po prostu zlikwidowano.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że nie tylko te niespodziewane zmiany obwodów obudziły wątpliwości organu nadzoru.

red

Facebook Comments Box
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x